Belge Süreci

Teşvik sistemi, devletlerin ilgili kurumu tarafından, ülke ekonomisini ve refah düzeyini artırmak amacıyla kullanılan araçlardan biridir. Araştırma Geliştirme (AR-GE), ihracat ve çeşitli yatırım kalemleri ekonomi ve istihdamı büyütmek amacı ile devreye sokulur.

Devlet teşviklerinden faydalanabilmek için belirli işlemlerin yapılması ve çeşitli belgelerin olması şarttır. Devlet yardımı başvurusu eksik ya da yanlış yapıldığı takdirde teşvik alamama ya da alınabilecek maksimum teşvik tutarından faydalanamama gibi problemler ortaya çıkabilir.

 

Devlet yardımları farklı sektörden kurum ve kuruluşların gelişme, çeşitlenme ve büyüme gibi faaliyetlerini maddi anlamda destekler. Bütçe desteği sayesinde şirketler daha kısa sürede küresel ölçekte kendini tanıtabilir, ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere ulaştırabilir, satış hacmini artırabilir. Ürün sayısının ve personel sayısının artırılması da destek ile hedeflenenler arasındadır. Bunlar ise Türkiye ekonomisi ve başarısı üzerinde etkili olan faktörlerdir.

 

Teşviklerden yararlanabilmek için çeşitli prosedürlerin uygulanması gerekir. Farklı sektörlere yönelik verilen devlet hazinesi yardımlarının kapsamı, şartları ve gereklilikleri değişkenlikler içerir. Örneğin, sağlık turizmi teşvikleri için farklı, bilişim teşvik danışmanlığı için farklı başvuru ve kabul süreçleri olmaktadır. Belgelerin hazırlanması, istenenlerin tamamlanması ve faaliyete entegre edilmesi önem arz eder.

 

Öncelikli adımlardan biri belge alanını tamamlamaktır. Teşvik başvurusu için hangi belgeler gerekli, hangi belge nereden alınır, teşvik için belge alırken nelere dikkat etmek lazım… Bu soruların yanıtlarına hakim olmak elzemdir. Teşvik danışmanlığı bu tür konularda yol haritası görevi görmekte ve süreçleri sizin adınıza yürütmektedir. Medcure Teşvik Danışmanlığı ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Teşvik için Gerekli Belgeler

Teşvik için gerekenlerin kapsamı değişkenlik gösterdiğinden devlet desteği istediğiniz sektörün neler talep ettiğine dikkat emelisiniz. Ayrıca, örneğin “bilişim sektörünün hangi alt kırılımı yüzde kaçlık devlet hibesi veriyor ve kaç sene boyunca bu hibeden faydalanılabiliyor” gibi soruları da hesaba katarak planlama yapmak gerekmektedir. Başvuru formu evrakı gibi dokümanlar bir kenara, teşvik için iki adet belgenin olması gerekir. Bunlar:

  1. ♦ Yetki Belgesi
  2. ♦ TÜRSAB Belgesi
call-icon

Telefon

0549 135 25 00

map-icon

Adres

Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cad. Vadi İstanbul Park 7/B Blok No:7 İç Kapı 51 Sarıyer/ İstanbul