Danışmanlık Hizmetleri

Teşvik Danışmanlığı Hizmetleri

Devletler ekonomilerini güçlendirmek ve refah düzeylerini artırmak adına girişimcilere ve yatırımcılara özel teşvikler sağlamaktadır. Bu kapsamda ihracata yönelik destekler, yatırım teşvikleri, istihdam ve AR-GE destekleri de dahil geniş bir yelpazeden hizmet sunulmaktadır. Teşvik danışmanlığı ise farklı ölçekten ve alandan kurum ve kuruluşlara bu ayrıcalıklardan yararlanma konusunda kılavuzluk etmektedir.

Hazine teşvikleri Türkiye’nin hem ekonomiyi hem de istihdamı artırmaya yönelik önemli araçlarından bir tanesidir. Bu bağlamda hizmetler ile teşvik ve destek mevzuatı teferruatlı olarak düzenlenmiştir. Yatırım teşvik planlaması sektör ve coğrafi konum gibi unsurlara göre ayrıştırılmıştır. Hangi teşviklerden kimlerin ne ölçüde yararlanabileceği ilgili birime dair olan teşvik yönetmeliğine göre değişkenlik göstermektedir.

Gerekli belgeler, vergi avantajları ve hibe tutarları gibi faktörler de başvurulan destek türüne göre farklılaşır. Bu şekilde bir detaylı çalışma yürütülmüş olması avantajlı olmakla birlikte, geri ödemesiz hibe olanağından faydalanmak isteyen girişimciler ve yatırımcılar açısından süreci yönetmeyi meşakkatli hâle de getirebilmektedir. Bundan dolayı, danışmanlık hizmetleri başvuru öncesi süreçten itibaren işletmeleri ne yapmaları gerektiği konusunda yönlendirmektedir. 

Devlet Desteğinin Kapsamı

Devlet destekleri, bilhassa startup’lara, küçük ve orta ölçekli işletmelere, kuruluş sürecindeki gider kalemlerini zorlanmadan karşılayabilmeleri adına yardım sağlar. Bu desteğin mahiyeti maddi ya da teknik olabilmektedir.

Hibe ve yardımlar, kuruluş maliyeti sorununu çözmeye yardımcı olması bir yana, yatırım yapılmış bir işletmenin büyümesine de katkı sağlamaktadır. Destekler bizatihi devlet tarafından verilmektedir; kurumlara ve bakanlıklara göre değişmekte ve belirlenmektedir. Sektör, konu, il-bölge, bakanlık kategorilerinde farklı pek destek türü yer almaktadır.

Destek Danışmanlığı Hizmet İçeriği

Danışmanlık hizmetleri devlet teşvikleri, devlet yardımları, kredi ve hibe konularında ilgili kurumun destek almasına yardımcı olur. Danışmanlık hizmeti dahilindeki çalışmalar arasında öne çıkanlar şunlardır:

  • Devletin teşvik sağladığı faaliyet kolları hakkında bilgi vermek,
  • Hangi pazarda ne kadarlık teşvik desteği olduğu konusunda güncel bilgi akışı sağlamak,
  • Hukuken alınabilecek teşvik meblağları hakkında işletmeleri aydınlatmak,
  • Destek almadan önce yapılması gerekenleri aktarmak,
  • İşleyişin usule uygunluğunu denetlemek, süreç yönetim danışmanlığı sağlamak,
  • Teşvik alım sürecini danışanlar adına koordine etmek.

Teşvik belgesi nasıl alırım ya da devlet desteklerine nasıl başvurabilirim türü sorular yanıtlanır; süreç idaresi danışmanlığı ile koordineli faaliyet yürütülür. Medcure Danışmanlık, tüm bu konularda sizleri eksiksiz bilgilendirmekte ve sürecin sorunsuz ilerlemesi adına uzmanlığını sizlerin hizmetine sunmaktadır.

Teşvik Danışmanlığı Süreci

Devlet hibe ve yardımlarından yararlanmak isteyenleri bir dizi sorumluluk beklemektedir. Teşvike uygunluğun değerlendirilmesi, destek meblağının belirlenmesi ve desteğin alınması aşamaları sırasıyla devreye sokulmalıdır. Danışmanlık hizmetleri ilkin hangi tip hazine yardımına başvurulacağını belirler. Bakanlığı, kurumları, sektörü, konuyu, illeri, bölgeyi dikkate alarak karar verilir. Bu kategoriler de kendi içerisinde alt kırılımlar ile şekillenmiştir. Örneğin, bilişim sektörü teşviklerinden yararlanmak isteyenleri kiralama desteğinden tescil ve koruma desteğine, dijital oyun geliştirmeden reklam-tanıtım-pazarlama teşvikine değin çeşitli destek alanları karşılar.

Bir sonraki aşama başvuru için gerekli belgelerin toplanması ve mevzuat şartlarının eksiksiz tamamlanmasıdır. Hem maksimum oranda devlet yardımı almak ve sürecin pürüzsüz ilerlemesini sağlamak hem de bilgi akışını sürekli kılarak gelecek dönem stratejilerini belirlemek konularında rehberlik etmek danışmanlık hizmetinin temel amaçları arasında yer alır.

Medcure Danışmanlık olarak, yetkin kadromuz ve uzun soluklu teşvik danışmanlığı tecrübemiz ile bu yolculuğunuzda sizlere eşlik etmek istiyoruz. Üstelik, danışanlarımıza talep ve beklentilerine bağlı olarak B2B ve B2C desteği de sağlıyoruz. Konu hakkında detaylı bilgi almak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

SIK SORULAN SORULAR

Yatırım teşvik belgesi alabilmek için öncelikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurmak gerekmektedir. Bakanlığın yapacağı inceleme sonrası yükümlülüklerini yerine getiren işletmeler bu belgeyi almaya hak kazanır.

Yatırım teşvik belgesinin ilk geçerlilik süresi 3 senedir. Bu süre içerisinde yatırım süreci bitmezse, ilave süre olarak 1,5 sene verilebilmektedir.

Teşvik uzmanı olabilmek için belirlenen bir eğitim programı yoktur. Bankacılık, sigortacılık, mühendislik gibi alanlarda çalışan donanımlı kişiler teşvik uzmanı olabilmektedir. Bu kişilerin özellikle ekonomi bilgisinin yüksek olması gerekmektedir. Teşvik uzmanı firmayı detaylı bir şekilde analiz etmekte, hangi ticari faaliyetlerde bulunduğunu saptamakta ve bu doğrultuda firmaya teşvik alabilmesi için yardım etmektedir.

Ticaret Bakanlığı’nın verdiği teşvikler sürelidir. Her destek kendi içinde başvuru sürecine ve süresine göre farklılık gösterir. Bazı destek tiplerinin başvuru süresi 1 yılı bulabilirken, geçerlilik süresi 4-5 yıl olabilmektedir.

call-icon

Telefon

0549 135 25 00

map-icon

Adres

Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cad. Vadi İstanbul Park 7/B Blok No:7 İç Kapı 51 Sarıyer/ İstanbul