Bilişim Sektörü Teşvikleri

Bilişim sektörü ülkelerin ekonomileri için önemli bir güç konumundadır. Web yazılımdan mobil uygulamalara ve oyunlara değin geniş bir hizmet alanı olan bilişim sektörüne devletler yüksek oranda teşvik sağlamaktadır.

Bilişim sektörü teşvik danışmanlığı; başvurudan dosya toplamaya, ürün/hizmet/marka tescilinden belgelendirmeye değin tüm adımlarda yol ve yöntem göstermektedir. DEİK, TİM, Teknokent, TOBB, İhracatçılar Birliği gibi kurumlar bilişim destek işbirliği dahilindedir. Turquality Programı, Genel Destek Programı ve Dijital Destekler devlet yardımına tabi alanlardır.

Bilişim teknolojilerine yönelik ürün, hizmet ya da süreç üretimi yapanların desteklenmesi iktisadi kalkınmayı artırmakta ve ülke imajını dünya çapında güçlendirmektedir. Yazılım ihracatının desteklemesi hem devlete hem de kurum ve aracı kuruluşlara doğrudan avantaj sağlar.

Kurumsal BT teşviklerinden faydalanmak, mevzuata uygun hareket edildiği takdirde son derece kolaydır. Yapılan harcamaların %70’e kadarı geri ödenmektedir. Sermaye şirketi kapsamında faaliyet gösterilmesi ve marka tescil belgesinin bulunması temel şartları ile başvuru yapılabilir ve hazine yardımlarından faydalanmak için uygun ortam oluşur.

Bilişim Sektörü Teşviklerinin Amacı

Mobil aplikasyon, oyun, yazılım altyapısı vb. alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin ekonomiye katkısı oldukça fazladır.

Dijitalleşme ile birlikte bilişim teknolojilerine olan ihtiyaç da bu alana yapılan yatırım oranları da artmıştır. Bu sektörde bulunan kurumların yurtdışı pazarına girebilmeleri, istihdamı ve döviz getirisini artırabilmeleri adına teşvik sağlanmaktadır. Yazılım, bilişim ve dijital oyun çatısı altındaki bilişim şirketleri verilen yardımlardan kolaylıkla yararlanabilir.

Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen ve denetlenen bu destek türü Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticareti Desteklenmesi kapsamında verilmektedir. Teşvikler hibe niteliğinde şirketlere sağlanır ve geri ödenmesi durumu söz konusu değildir. Potansiyeli pratikte hayata geçirmek amaçlanır.

2012 yılının Haziran ayında yürürlüğe giren bu yardım, bilişimde uluslararası rekabet gücünü iyileştirmeye ve geliştirmeye odaklanır. Türkiye kurumsal Bilişim Teknolojileri pazarının dünya çapında duyulması, pazar payının dünya genelinde artması hedeflenmektedir.

Bilişim Sektörüne Yönelik Teşvik Türleri

Bilişim sektörünün kapsamı son derece geniş olduğundan, devlet tarafından sağlanan teşvikler de hayli fazladır. Hosting harcamalarından çalışan maaşlarına, pazara giriş maliyetinden raporlamaya değin pek çok alt kırılım desteklenmektedir. Yararlanacakların ve işbirliği kuruluşlarının bilişim sektörü teşviklerinden faydalanılabileceği başlıklar şunlardır:

 • Ürün, Hizmet, Marka Tescil ve Koruma Desteği
 • Tescil ve Koruma Desteği
 • Rapor ve Veri Analizi Desteği
 • Belgelendirme Desteği
 • Danışmanlık Desteği
 • Yurt Dışı Arama Desteği
 • Yazılım, Mobil Uygulama, Dijital Oyun Geliştirme Desteği
 • Kiralama Desteği
 • Pazara Giriş Desteği
 • Reklam, Tanıtım ve Pazarlama Desteği
 • Ürün Yerleştirme Desteği
 • Acenta Komisyon Desteği
 • Bireysel Fuar Katılım Desteği
 • Yurt Dışı Fuar, Kongre, Konferans, Seminer Bireysel Katılım Desteği
 • Yurt Dışı Fuar, Kongre, Konferans, Seminer Milli Katılım Desteği
 • Milli Fuar, Kongre, Konferans, Yarışma, Eğitim Organizasyonlarının Desteği
 • Yurt Dışı Birim Desteği
 • Hizmet Pazarlamaya Yönelik E-Ticaret Site ve Platformlar ile Uluslararası Kuruluşlara Bireysel Üyelik Desteği

Bilişim Sektörü Teşvik Danışmanlığı Hizmeti

Teşvik danışmanlığı, uluslararası pazara açılmak isteyen fakat neler yapılmalı, nasıl yapılmalı gibi konulara hakim olmayan şirketlere yardımcı olmaktadır. Bilgilere hızlı, kolay ve eksiksiz şekilde ulaşma ve gereklilikleri kısa sürede eksiksiz tamamlayarak teşviklere erişme lüksü kurumlar için büyük avantajdır.

Bilişim sektörü teşviki almak için yapılması gerekenler, şirket kuruluşunda dikkat edilmesi zaruri olan faktörler, dosya oluşturma ve teşvik başvurusu yapmaya dair gereklilikler, hazine yardımlarından maksimum oranda faydalanmaya yönelik yol haritası oluşturma ve tüm süreçleri prosedüre uygun şekilde tamamlandıktan sonra teşvik meblağını alma adımları destek danışmanlığı kapsamında sizlere sağlanmaktadır.

 • Hangi destekten yüzde kaç oranında yaralanılır?
 • Destek kapsamındaki giderler neler?
 • Desteklerin üst limitleri ne kadar?
 • Yabancı dilde üretim şartı aranan uygulamalar hangileri?
 • Başvuru mercileri nereler?
 • Hangi hizmet kaleminde yıllık maksimum ne kadar tutar karşılanır?

Teşvik için danışmanlık desteği almak, ekstra iş yükü oluşmaksızın minimum sürede maksimum hibe tutarına erişme imkânı sunar. Böylece şirketlerin yalnızca yaptıkları işe odaklanması bağlamında zaman ve emek tasarrufu da vadeder.

Profesyonel teşvik danışmanlığı hizmeti sunan Medcure Danışmanlık, tüm bu süreçlerde danışanlarına en iyi şekilde hizmet sağlamaktadır. Uzman kadromuz, tecrübe ile şekillenen çalışma mekanizmamız ve sektörün dinamiklerine hakim çalışma standardımız ile geri ödemesiz hibe ve yardımlardan faydalanmanız için çalışıyoruz. Bilişim sektörüne, uluslararası BT pazarına, akreditasyon detaylarına ve daha nicesine yönelik yanıtlar alabilir, bilişim teşviki alma sürecinizi birlikte kolaylaştırıp tamamlayabiliriz.

SIK SORULAN SORULAR

Bilişim teşvik danışmanlığı aldığınız takdirde projenizin detaylı analizi yapılır ve ilgili kuruma sunulması için hazır hale getirilir. Proje onaylanana kadar geçen sürede kurul ve hakem görüşmelerinde yardım alırsınız. Proje kabul edildikten sonra gerekli tüm ara raporlar ve şartnameler hazırlanır.

Bilişim teşvikleri başvurularının sonuçlanması, müracaatın türüne, başvurulan kuruma, dosya yoğunluğuna ve inceleyen uzmanın yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir. Genellikle ortalama 6 ay içerisinde bir dosyadan sonuç alınabilmektedir.

Bilişim teşviklerinde eskiden yalnızca mobil oyun ve yazılım şirketlerine yer verilirken artık big data, siber güvenlik, blokchain gibi alanlarda faaliyet gösteren pek çok şirket de bu destekleri alabilmektedir. 

Bilişim teşviklerinin kapsama alanını genişleten güncelleme 20 Nisan 2022 tarihinde yapılmıştır. Yenilenen teşvikler, 2015 tarihli eski tebliğe göre günümüz gereksinimlerine fazlasıyla karşılık verebilmekte ve bu durum da desteklerin albenisini oldukça arttırmaktadır.

call-icon

Telefon

0549 135 25 00

map-icon

Adres

Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cad. Vadi İstanbul Park 7/B Blok No:7 İç Kapı 51 Sarıyer/ İstanbul