İhracat Teşviki Danışmanlığı

Şirketlerin ihracat yaparak uluslararası pazara açılması, yurtdışına ürün ve hizmet sunarak ekonomiye ve kalkınma düzeyine katma değer sağlaması devlet tarafından desteklenmektedir. Devlet yardımları ticaret bakanlığınca ilgililere sağlanmaktadır. İhracat hacmini artırmaya yönelik teşvikler sayesinde bu sektörde hizmet sunan kurum ve kuruluşlar kısa sürede büyüme avantajına sahip olur.

Ürünlerini dünyanın dört bir yanında satabilmek isteyen girişimciler ve kuruluşlar, devlet yardımları sayesinde marka bilinirliğini daha kısa sürede ve daha etkili şekilde artırma imkanına kavuşur. E-ihracat ve mikro ihracatın da dahil olduğu ihracat teşvik ve destekleri sürdürülebilir bir yapı inşa etmeye olanak tanımaktadır.

Firmaların ihracat faaliyetlerini artırmaya yönelik hibelerin kapsamı da hayli geniştir. İhracat yapmaya başlama, marka tanınırlığını geniş kitlelere ulaştırma, sektörde kalıcı olma, ihracat hacmini geliştirme kalemlerinin tümü devlet tarafından desteklenmektedir.

İhracat Desteklerinin Kapsamı

Klasik ihracat, elektronik ihracat ve mikro ihracat yapmak isteyenlere yurt dışı pazarında yer edinme ve büyüme için gereken unsurları tamamlamaları amacıyla çok yönlü devlet hibesi verilmektedir. Bunlar mal desteği ve hizmet desteği şeklinde olabilmektedir. Detaylı açıklamak gerekirse;

  • Ofis, mağaza ve depo desteği: Mağaza, showroom, reyon gibi faaliyet merkezi kiralarının büyük bölümü karşılanır. Maksimum 25 birime kadar, ülke başına dört yıl teşvik alınabilir. Şartlara uygunluk dahilinde üretici ve ticari firmalara yüksek destek oranı sağlanmaktadır.
  • Yurt dışında şirket satın alım desteği: Yurt dışında firma ya da marka satın almak isteyenlere sunulan teşvik türüdür. Şirket belirleme sürecindeki analiz ve araştırmalar ile marka satın alım kredisinin faiz masrafları desteklenmektedir. İleri teknolojili şirket satın alım durumunda da devlet bu kapsam dahilinde yüksek yardım sağlamaktadır.
  • Reklam desteği: Ürün ve hizmetlerin geniş kitlelere ulaşması ve marka bilinirliğinin artırılması adına reklam desteği verilmektedir. İhracat oranını artırmaya da katkı sağlayan reklam teşvikleri 4 yıl boyunca farklı reklam mecralarında yapılacak çalışmaları kapsar. Matbu giderlerinden (dergi, gazete, katalog, broşür) dijital medya reklam harcamalarına değin geniş bir kertede teşvik alınabilmektedir.
  • Marka tescil desteği: Türkiye’de tescilli firması olup, bu firmayı yurt dışında da tescil ettirmek isteyenlere yönelik yapılmış bir devlet hazine yardımı türüdür. Daha net bir ifade ile, tescil masraflarının bir bölümü devlet tarafından karşılanır. Yurt dışı marka tescili başvurusu yapıldıktan sonra, yaklaşık 6 aylık bir süre içerisinde, belgeleri ileterek başvuru süreci ilerletilir.

İhracat Teşvik Danışmanlığı Faaliyet Alanı

İhracat teşvik danışmanlığı ne iş yapar sorusu ile sıkça karşılaşılır. Kısaca ifade edilecek olursa, yukarıda belirtilen kapsam dahilindeki teşvikleri maksimum miktarlarda ve kısa süre içerisinde almanıza yardımcı olur. İhracat teşvikine yönelik şirket kurulumu, dosya hazırlanması, başvuru yapılması, süreç şartlarının sağlanması ve destek meblağının hesaba yatma süreci teşvik danışmanlığı yardımı ile kolaylaşmaktadır.

Bir örnekle açıklamak gerekirse; yurt dışında ofis, mağaza, depo vb. açmak isteyenlerin kira sözleşmesini imzalaması ve kirayı yatırması, sözleşme ve ödeme belgesini ilgili kuruma teslim etmesi, müşavirin belge onay sürecini tamamlama süreci teşvik danışmanlığı tarafından yönlendirilir ve kontrol edilir. Sonrasında başvuru aşamasına geçilir ki burada da yine destek danışmanı gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeleri yapacaktır. Başvuru için gerekli olan dilekçe, başvuru formu, beyanname, yurt içi ve yurt dışı marka tescil evrakları, fatura vb. belgelerin toplanması, usule uygun hazırlanması ve paranın hesaba yatması süreçlerinin her birinde destek ve teşvik danışmanı yardımcı olacaktır.

Uzun yıllardan beri uzman kadrosu ile paydaşlarına danışmanlık hizmeti veren Medcure Danışmanlık, teşvik alım sürecinizin tüm adımlarında sizlerin yanında. Siz işinizi büyütmeye, yurt dışına açılıp büyümeye odaklanın, biz teşvik için gerekenleri sizin adınıza takip ediyor ve devlet desteklerinden azami oranda fayda sağlamanıza yardım ediyor olacağız.

SIK SORULAN SORULAR

İhracata yönelik devlet desteklerini alabilmek için belli yükümlülüklerin sağlanması gereklidir. Öncelikle bu talebi yapacak şirketin aktif bir şekilde ticari faaliyette bulunması şarttır. Bazı projeler özelinde mal dağıtımı yapan firmalar da teşvik alabilmektedir ancak bu firmalar ayrıca incelenmektedir.

Devlet destekleri belirli devlet kurumlarına başvuru yapılarak alınabilmektedir. Bunlar arasında İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, KOSGEB, kamu bankaları yer almaktadır.

Tarım, turizm, sağlık turizmi, hayvancılık, hizmet, endüstri, yazılım, enerji ve ARGE gibi başlıca alanlarda devlet destekleri alınabilmektedir.

call-icon

Telefon

0549 135 25 00

map-icon

Adres

Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cad. Vadi İstanbul Park 7/B Blok No:7 İç Kapı 51 Sarıyer/ İstanbul